portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Alfa Park - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Alfa Park - sprawy osiedlowe » Forum » Miejsca parkingowe
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Miejsca parkingowe

Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
delfin_um 
   

Nowy na forum


Wiek: 50
Dołączył: Czw Wrz 01, 2016 21:28
Posty: 3
Skąd: gdańsk-migowo

PostWysłany: Śro Wrz 23, 2020 20:41    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Żółte krawężniki są dobrym pomysłem - mało inwazyjnie spełniają swoją rolę. Chodniki są dla pieszych (nie zapominajmy, że mieszkają tu też osoby bez samochodów). Identyfikatory mogą w pewien sposób zweryfikować ile samochodów przypada na jedno mieszkanie (tu może się okazać, że mamy na osiedlu kilku kolekcjonerów Smile A może limity identyfikatorów? Powiedzmy 2 na jedno mieszkanie. Powiększenie istniejących zatoczek (tam gdzie to możliwe oczywiście) odczuwalnie cos by zmieniło. Widać też sporo miejsc wolnych na parkingu zewnętrznym i wciąż nie ma chętnych do ich zakupu? To może należałoby obniżyć ich cenę? Proponowany ruch jednokierunkowy spowoduje tylko nasilenie hałasu przejeżdżających aut. Szlaban jest równie słabym pomysłem, który tylko utrudniać będzie codzienne życie. Parkują osoby tylko z osiedla więc po co szlaban? Pozdrawiam sąsiadów!
habyczka 
   

Początkujacy


Dołączył: Wto Wrz 15, 2020 19:06
Posty: 9
Skąd: Gdańsk Morena

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2020 9:18    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Odkąd są opłaty pod biedronką to u nas parkują goście z innych osiedli, osoby które idą na spacer nad stawek i prawdopodobnie nawet pracownicy biedronki- dlaczego tak się dzieje? Ponieważ, jesteśmy jedynym w okolicy otwartym osiedlem z darmowym miejscem parkingowym. Drugą sprawą jest to że mieszkańcy mają po kilka samochodów i nie zawsze wjeżdżają na swoje wykupione miejsca. Ja jestem za szlabanem, myślę, że w jakimś stopniu ograniczy to ruch na naszym osiedlu i znajdzie się kilka dodatkowych miejsc. Jeżeli to nie pomoże to trzeba będzie wprowadzić identyfikatory - jeden na mieszkanie, tak aby było sprawiedliwie- chcesz mieć dwa, trzy samochody- to wykup sobie miejsce na kolejne auta. Szlaban nie ogranicza dojazdu karetek- szlabany otwierają się na dźwięk syreny, ponadto szlaban można otwierać aplikacją nie wychodząc z domu.
habyczka 
   

Początkujacy


Dołączył: Wto Wrz 15, 2020 19:06
Posty: 9
Skąd: Gdańsk Morena

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2020 17:10    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Dziś wracając z pracy byłam świadkiem jak pewni Państwo wrócili znad stawku z kocykiem i kijkami do nordic walking, spakowali je do bagażnika i odjechali spod mojego bloku- to dla tych co nie wierzą w to że parkują u nas spacerowicze.
vanaaken 
   

Początkujacy


Wiek: 54
Dołączył: Czw Wrz 17, 2020 17:28
Posty: 7
Skąd: z doopy

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2020 18:11    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Szlaban OK jeśli można go otwierać z mieszkania.
Co do identyfikatorów to nie wiem, kto miałby je sprawdzać, jak często, i co miałby zrobić po wykryciu auta bez identyfikatora. Jakieś pomysły w tej kwestii?
habyczka 
   

Początkujacy


Dołączył: Wto Wrz 15, 2020 19:06
Posty: 9
Skąd: Gdańsk Morena

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2020 20:15    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Identyfikatory sprawdza straż miejska.
user_ap 
   

Początkujacy


Dołączył: Pon Wrz 08, 2014 12:36
Posty: 6
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Wrz 28, 2020 22:09    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Straż Miejska to ma w 4 literach samochody parkujące na naszym osiedlu np na trawniku przed 98, na chodnikach itp. a ty myślisz, że będą sprawdzać identyfikatory? Już to widzę...
vanaaken 
   

Początkujacy


Wiek: 54
Dołączył: Czw Wrz 17, 2020 17:28
Posty: 7
Skąd: z doopy

PostWysłany: Sob Paź 03, 2020 12:37    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Straż miejska to nie CSI Miami. Jak się ich wezwie do konkretnego przypadku to muszą przyjechać, ale jeśli wezwanie dotyczy samochodu pod 98 to innego źle zaparkowanego pod 96 "nie zauważą" bo za pieniądze jakie im płacą to nie mają motywacji żeby sobie dokładać roboty. I na pewno nie będą prewencyjnie przyjeżdżać i sprawdzać czy przypadkiem nie stoi ktoś bez identyfikatora.
samolot 
   

Początkujacy


Dołączył: Sob Paź 03, 2020 18:53
Posty: 9
Skąd: Gdansk Piecki Migowo

PostWysłany: Sob Paź 03, 2020 19:04    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Niestety na osiedlu parkują mieszkańcy osiedla Klimaty i pracownicy pobliskich firm uslugowych. Uwazam, ze szlaban jest potrzebny. Chcialam rowniez zauwazyc, ze nasz administrator stosowal naciski na mieszkancow, aby otrzymac absolutorium. Absolutorium otrzymal dopiero po mailu o nowym parkingu, ktory ma powstac na osiedlu. O ile wogole powstanie ciekawa jest informacja, ze sfinansowac miejsca maja przyszli wlasciciele. Parking ma miec szlaban. Zastanawiam sie jak prawnie ma byc rozwiazana wlasnosc nowego parkingu za szlabanem. Przeciez ma powstac na ziemi wspolnoty.

Problem naszego osiedla moze jedynie rozwiazac szlaban. Nowe miejsca bede z checia przytulone przez okolicznych mieszkancow moreny.
Po utworzwniu szlabanu mozna myslec o zagospodarowaniu nowych miejsc inaczej to nie ma sensu.
AlfaStar 
   

Stały bywalec


Dołączył: Pon Lut 03, 2014 13:46
Posty: 50
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Paź 05, 2020 10:23    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Denis15 napisał:


Czy były próby działania w związku ze zmianą strefy osiedlowej na strefę ruchu? Może warto byłoby podjąć temat lub do niego wrócić? Wtedy, jak sama straż miejska przyznała osiedle jest terenem prywatnym należącym do spółdzielni.


Mieszkasz 6 lat a nie wiesz że sami przegłosowaliśmy uchwałę o ustanowieniu strefy ruchu?
BTW. mimo strefy niektórzy robią sobie rajdy po osiedlu, więc jak ją zlikwidujemy to już w ogóle będzie ruch jak na Grunwaldzkiej...
AlfaStar 
   

Stały bywalec


Dołączył: Pon Lut 03, 2014 13:46
Posty: 50
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Paź 05, 2020 10:26    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

habyczka napisał:
Witam, ja również do tej pory nie udzielałam się na forum. Zacznę od tego, że pod samym tylko budynkiem 98 od kilku miesięcy stoją dwa auta, jedno zarosło trawą. Administracja umywa ręce. Pytałam o identyfikatory, które rozwiązałyby problem, na razie nie ma decyzji. Po tym jak dziś zobaczyłam kolejne żółte słupki, jutro będę dzwonić do administracji. Mieszkam tu od samego początku i nigdy nie było problemu z parkowaniem, a teraz jak są opłaty koło biedronki to zarządzający osiedlem robią mieszkańcom pod górkę stawiając żółte słupy. To w takim razie gdzie mają parkować mieszkańcy? Teraz będę stawać zapewne na drodze. Jedynym rozwiązaniem byłyby identyfikatory dla mieszkańców, ale czy administrator zadziała w tym temacie tak szybko jak działa w przypadku stawiania szpecących słupów bez zgody mieszkańców? Może jak więcej osób będzie naciskało to zaczną działać. Płacąc na utrzymanie części wspólnych chciałabym mieć gdzie zaparkować.

Identyfikatory dla mieszkańców? Przecież większość ma po 2 auta, to siłą rzeczy nie mają gdzie zaparkować. Może zlikwidować zatem zieleńce i place zabaw, bo każdy musi dupkę wozić. Sorry ale ja pamiętam czas kiedy ludzie mieli w d. kupowanie miejsc parkingowych "bo przecież tyle jest wolnych". To teraz mają.
AlfaStar 
   

Stały bywalec


Dołączył: Pon Lut 03, 2014 13:46
Posty: 50
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Paź 05, 2020 10:29    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

habyczka napisał:
Dokładnie, czas zacząć interesować się sprawami osiedla bo ta samowolka administracji wymyka się spod kontroli. Czuję, że jutro słupki będą po drugiej stronie krawężnika. Zawsze myślałam, że administrator jest po to aby ułatwić życie mieszkańcom, a nie robić im pod górkę.

Jasne, to lepiej pozastawiać każdy kąt? Ostatnio dzięki takim asom nie mogłam wjechać na osiedle bo wyjeżdżała śmieciarka, z którą dzięki nieprawidłowo zaparkowanym autom nie dało się wyminąć.
I tak, warto po 7 latach zacząć prowadzić dialog z administratorem i chodzić na zebrania wspólnoty, a nie wywnętrzać się na forum.
limkas 
   

Stały bywalec


Dołączył: Czw Maj 10, 2012 11:15
Posty: 75
Skąd: Gdańsk, Alfa Park

PostWysłany: Pon Paź 05, 2020 10:49    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Denis15 napisał:

Dzisiaj rano przed 7 znów można było spotkać Pana, który robił zdjęcia zaparkowanym samochodom przy krawężnikach - poza tym przypominam, że numer rejestracyjny pojazdu jest danymi osobowymi. Obecnie są stawiane kolejne słupki. Na terenie Biedronki wprowadzili już bilety parkingowe, zatem zostaje nam parkowanie na przystanku Jasień PKM lub siedzenie w domu po godzinie 17, żeby nie martwić się cały wieczór czy będzie gdzie zaparkować i że trzeba będzie marnować paliwo na kolejne kółka.


Od kiedy numer rejestracyjny jest daną osobową? Jest to dana samochodu.

Na biedronce można miejsce wynająć - ale po co się zainteresować rozwiązaniem - lepiej popłakać na forum.

Patrząc na parkingi za szlabanami (na IA i IB) to część tych miejsc jest cały czas wolna - może są jeszcze do kupienia, albo właściciel nie ma obecnie samochodu, który mógłby tam stawiać - może da się wynająć. Warto się zainteresować.

Kolejna sprawa jest taka - w sobotę z samego rana miałam obowiązkową rundkę dookoła osiedla z psem i to co mnie zdziwiło to wolne miejsca parkingowe i obstawione chodniki - czasem w taki sposób, że ciężko przejść. Chyba coś tu poszło nie w tą stronę.
tapiau 
   

Forum Ekspert


Dołączył: Pon Cze 28, 2010 23:22
Posty: 467
Skąd: Poligon

PostWysłany: Pon Paź 05, 2020 11:44    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Czołem!

Widzę, że znów odżywają pomysły, o których mowa była od lat, a które upadły, bo są bez sensu.

Szlaban. O szlaban walczą najbardziej ci, którzy mają w poważaniu zasady i chcą, by straż miejska nie mogła wjechać na osiedle. Postawmy szlaban - nie będzie bata na tych, którym za daleko do klatki, dla których po chodniku przecież nikt nie chodzi, więc to idealne miejsce na gablotę. Postawmy szlaban - wyklną nas ekipy karetek i straży pożarnej. Postawmy szlaban - sami sobie utrudnimy życie - każda dostawa jedzenia czy zakupów, każdy kurier. Kupując mieszkanie specjalnie szukałem osiedla, na którym nie ma takich rozwiązań - dość mam tego szajsu w biurowcu.

Droga jednokierunkowa. Wcale nie zwiększy bezpieczeństwa, bo zwiększy to ruch - trzeba będzie przejechać wokół CAŁE osiedle. Za każdym razem. Do tego zachęci wręcz do nadmiernej prędkości. A z kontrolowaniem prędkości to u nas trochę ludzi ma już teraz problem. I to też kamyczek do następnego pomysłu czyli...

Likwidacja strefy zamieszkania, przerobienie jej na strefę ruchu. To żart, jak rozumiem? Strefa zamieszkania definiuje pierwszeństwo pieszych i jako taka jest nam niezbędna właśnie z tego powodu. Mamy źle zaprojektowane ciągi piesze i mamy dzieci na osiedlu. W razie kolizji pieszego z jakimś zapierdalaczem z definicji pieszy jest ofiarą. Moje dzieci już wyrosły z bezrozumnego wybiegania na jezdnię, ale IMHO olanie tematu bezpieczeństwa jest tendencją karygodną.

Parkowanie.

Tak, to jest problem. Ale źródłem problemu nie są tak naprawdę przyjezdni. Robimy to sobie sami.

Jak kupowałem mieszkanie to z listy ofert automatycznie skreślone były te bez miejsca postojowego. Mam auto i mam je gdzie parkować, bo zadbałem o to kupując mieszkanie. W dzisiejszych czasach, gdy aut jest sporo i na prawie każdym osiedlu jest o to wojna to takie ... nie wiem ... rozsądne? Dojrzałe? Odpowiedzialne?

A jak to wygląda u nas?

Jest trochę ludzi, którzy kupili mieszkanie, bo było tanio. Miejsce parkingowe? A na co to komu, przecież są ogólnodostępne, nie ma sensu płacić dodatkowo. A potem się okazało, że lipa. I zaczyna się parkowanie na dziko.

Ci co mają miejsce parkingowe a mają kilka aut to też nie wiem, co sobie wyobrażają. Masz więcej aut niż miejsc postojowych? Pozbądź się nadmiaru aut albo zapewnij sobie gdzieś miejsce, ale nie kosztem sąsiadów. Trzymanie też parku maszyn firmowych na osiedlu jest nie halo.

Chciałbym przypomnieć, że miejsca ogólnodostępne miały służyć ogółowi, a nie kolekcjonerom aut. To, co się u nas dzieje, to nie są zachowania fair.

_________________
POLIGON!
2830
habyczka 
   

Początkujacy


Dołączył: Wto Wrz 15, 2020 19:06
Posty: 9
Skąd: Gdańsk Morena

PostWysłany: Pon Paź 05, 2020 16:46    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

Ja mam jeden samochód i jedno miejsce parkingowe zapewnione w akcie notarialnym i chcę mieć możliwość parkowania na osiedlu na którym mieszkam! Identyfikatory mają na celu sprawiedliwe rozdzielenie miejsc pomiędzy mieszkańców. Dlaczego nie mam gdzie zaparkować po 18? Ponieważ niektórzy mają po kilka samochodów i przyjeżdżają samochodami firmowymi. Jeżeli chodzi o szlaban, to co on komu utrudni? Staż, karetka- szlaban otwiera się na sygnał dźwiękowy, pizza- otwierasz z domu telefonem, nie szukajcie problemów tam gdzie ich nie ma.
mrsgdn 
   

Początkujacy


Dołączył: Sob Lis 08, 2014 14:52
Posty: 8
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Pon Paź 05, 2020 18:09    Temat postu: Re: Miejsca parkingowe

habyczka napisał:
Ja mam jeden samochód i jedno miejsce parkingowe zapewnione w akcie notarialnym i chcę mieć możliwość parkowania na osiedlu na którym mieszkam!


Z ciekawości, możesz przytoczyć jak wygląda fragment o zapewnieniu miejsca parkingowego w Twoim akcie notarialnym? Dzięki.
Odpowiedz do tematu Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama